×

Błąd

[sigplus] Critical error: Image gallery folder atrakcje is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

Utworzono: poniedziałek, 23. maj 2011 11:27

Szanowni Państwo,

to niewiarygodne, ale minął już tydzień od Pikniku Ekologicznego w Książenicach. Powoli opadają emocje, które towarzyszyły nam podczas przygotowań.

Po imprezie otrzymaliśmy wiele życzliwych komentarzy- wpisów do kroniki Pikniku, w lokalnej prasie pojawiają się pierwsze artykuły. Czas, więc na małe podsumowanie.

Piknik Ekologiczny był pierwszym wydarzeniem organizowanym przez Fundację Miasto- Ogród Książenice. Zgodnie z danymi Straży Miejskiej wzięło w nim udział ok. 1200 osób!  Jest to wielki sukces, tym bardziej, że to nasza pierwsza impreza, dlatego bardzo zależy nam na serdecznym podziękowaniu wszystkim, którzy nam zaufali i wspierali nas przy jego realizacji.

Jesteśmy wdzięczni Burmistrzowi Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki p. Grzegorzowi Benedykcińskiemu za objęcie honorowym patronatem Pikniku, oraz pomoc, jaką otrzymaliśmy przy przygotowaniach od: Grodziskiego Centrum Kultury, Biura Promocji Gminy, Straży Miejskiej, Wydziału Ochrony Środowiska, Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Biura Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Oświaty.

Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej, żeglarzom z Klubu Żeglarskiego Czysty Wiatr, psim przyjaciołom i ich opiekunom ze Stowarzyszenia Homo& Animal. Nasz Piknik nie rozpocząłby się tak pięknie gdyby nie uczniowie i nauczyciele szkół, które przyjęły zaproszenie do konkursu Zielone Płuca Mazowsza. Nagrodzone prace można było podziwiać przez całe spotkanie obok sceny. W dobry nastrój wprowadziły gości występy finalistów konkursu Piosenki o Zdrowiu. Jest nam bardzo miło, że nasze zaproszenie przyjęły, oprócz artystów z Grodziska, grupy wokalne z Baranowa i Goli. Widzowie byli pod wrażeniem występów i informacji, że prezentowane piosenki były wymyślone na potrzeby konkursu a autorami tekstów często są dzieci.

Niewątpliwie ranga Pikniku wzrosła, gdy zaproszenie do współpracy przyjęli: p. Wojciech Gogolewski, p. Ewa Strzyżewska, p. Katarzyna Ciesielska-Faber, p. Marek Jezierski, p. Piotr Pukos, p. Sławomir Majewski, p. Barbara Jurczyk i p. Piotr Wilk, p. Marcin Barbach.

Dzięki pani Beacie Doleckiej do szkół i przedszkoli oraz nauczycieli trafiły piękne zestawy roślinek.

Piknik nie mógłby się odbyć gdyby nie WSZYSCY WYSTAWCY. Nasze zaproszenie często przyjmowały osoby, z którymi spotkaliśmy się „oko w oko” dopiero na Pikniku. W taki sposób w Książenicach zjawiło się 52 wystawców. Jesteście Państwo wyjątkowymi osobami, pasjonatami swojej pracy. Dzięki Wam podczas Pikniku mogliśmy przeprowadzać wiele konkursów- byliście sponsorami wspaniałych. Nagród. Bardzo dziękujemy.

Podczas Pikniku usłyszeliście Państwo, że celem Fundacji jest pokazywanie szerszemu gronu osób, które osiedlają się w Książenicach. Przyjeżdżają tu czasem z bardzo odległych miejsc, przywożą swoje rodziny, ale tez pasje, pomysły, odwagę i kreatywność. Takimi osobami są niewątpliwie panie-mamy z osiedla w Książenicach, które przez wiele tygodni przygotowywały warsztaty ekologiczne dla dzieci. Miejsce to cieszyło się ogromną popularnością przez całą imprezę. W przygotowaniu zajęć z dziećmi pomógł p. Robert Piziorski, który dał nam w prezencie mnóstwo materiałów: suchych traw i dodatków florystycznych.

Piknik Ekologiczny był wynikiem współpracy wielu osób mieszkających, bądź pracujących w Książenicach. Nieocenioną pomoc otrzymaliśmy od p. Stanisława Kolasy, strażaków z OSP w Książenicach, księdza J. Miętusa, p. Katarzyny Galli.

W przygotowaniu Pikniku, od samego początku, wspierali nas pani Prezes Grażyna Śledzińska i wszyscy pracownicy MTG Agri- Rol S.A. Dzięki ich życzliwości i zaangażowaniu Książenice mogły być gospodarzami takiego wydarzenia.

Jeszcze raz DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, którzy pomogli nam w realizacji Pikniku Ekologicznego, tym, którzy przyjęli propozycję wzięcia udziału, oraz gościom, którzy skorzystali z zaproszenia do odwiedzenia Książenic….i do zobaczenia za rok!



Pozdrawiam serdecznie Jola Szczygielska

Fundacja Miasto Ogród Książenice

Koordynator projektów

Utworzono: wtorek, 17. maj 2011 11:11

[sigplus] Critical error: Image gallery folder atrakcje is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

14.05.2011 Fundacja Miasto-Ogród Książenice zorganizowała pierwsze duże wydarzenie w Książenicach - Piknik ekologiczny z okazji Dnia Ziemi. Na placu przeznaczonym pod szkołę podstawową zostało ustawionych prawie 60 namiotów, w których oferowano biżuterię, rękodzieło, żywność ekologiczną oraz wiele innych atrakcji:

  • wernisaż malarski p. Ewy Strzyżewskiej
  • wystawę fotografii p. Katarzyny Ciesielskiej- Faber
  • porady projektanta ogrodów p. Joanny Witek
  • „przystanku biblioteka”, gdzie odbywał się kiermasz książek, czytano bajki, grano w gry planszowe
  • warsztaty ekologiczne dla dzieci gdzie dzieci mogły ozdabiać wianki, ramki i tworzyć prace artystyczne

Nad stawami można było popływać z Klubem Żeglarskim "Czysty Wiatr" żaglówkami i motorówką, miło spędzić czas z psimi przyjaciółmi ze Stowarzyszenia Homo& Animal, pojeździć na kucyku.

{gallery}atrakcje{/gallery}

Podczas Pikniku nagrodzono laureatów Konkursu Zielone Płuca Mazowsza.Zadanie uczestników polegało na przygotowaniu pracy plastycznej inspirowanej krajobrazami Mazowsza obserwowanymi w różnych porach roku. Na konkurs wpłynęło 31 prac z 8 placówek, w tym prace z Gimnazjum w Józefinie. Komisja konkursowa ( z przewodniczącą p. Ewą Strzyżewską)wybrała 12 prac. Przyznano 12 równorzędnych wyróżnień. Prace prezentowane były podczas Pikniku i wzbudzały ogromne zainteresowanie.
Laureatami zostali:
-wśród młodszych uczestników

  • Adam Tryniszewski-SP2
  • Zofia Kruszewska-SP2
  • Katarzyna Głowacka-SP4-Filia w Książenicach
  • Wojciech Żyliński SP4-Filia w Książenicach
  • Weronika Strzelczyk-Społeczna Szkoła Podstawowa w Grodzisku Maz.
  • Gabriela Śliwińska- SP w Adamowiźnie
    -wśród starszych uczestników konkursu
  • Krzysztof Sknadaj Gimnazjum Nr 3
  • Patryk Chybowski Gimnazjum Nr 3
  • Aleksandra Brociek Gimnazjum w Józefinie
  • Małgorzata Rogowiecka Gimnazjum w Józefinie
  • Barbara Grzelak Zespół Terapeutyczny
  • Anna Filutowska Zespół Terapeutyczny

Nagrody otrzymali także nauczyciele wspierający wyróżnione dzieci:

  • p. Katarzyna Galla
  • p. Małgorzata Sadowska
  • p. Monika Suchecka
  • p. Barbara Śliwińska
  • p. Małgorzata Wiśniewska
  • p. Halina Kubisz- Świderska
  • p. Anna Szymańczak
  • p. Paweł Cabanowski

Nagrody laureatom wręczyli p. Grzegorz Benedykciński-burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki, p. Grażyna Śledzińska-prezes AGRI ROL-u, p. Jacek Szczygielski-prezes Fundacji Miasto- Ogród Książnice. Dwie szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 2 w Grodzisku Mazowieckim i Szkoła Podstawowa Nr 4- Filia w Książenicach otrzymały nagrody specjalne za opracowanie kronik w których zaprezentowały wiele działań proekologicznych jakie realizują w swoich placówkach. Sponsorami nagród byli: Gmina Grodzisk Mazowiecki, Fundacja z Książenic, Klub Żeglarski, oraz p. Beata Dolecka z CENTRUM OGRODNICZEGO DOROTEX.

{gallery}zielonepluca{/gallery}


Następnie swoje utwory zaprezentowali laureaci konkursu Piosenki o Zdrowiu.Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że wykonywane piosenki promujące zdrowy, ekologiczny styl życia to projekty autorskie- zostały wymyślone na potrzeby konkursu. Teksty często dzieci układały same. Wystąpiły zespoły z przedszkoli: WESOŁY AUTOBUS, TĘCZOWE OGNISKO i Przedszkola w Golach oraz Szkoła Nr 2 z Grodziska Maz. i Szkoła z Baranowa.

{gallery}piosenkaozdrowiu{/gallery}

Zapraszamy do obejrzenia filmu z pikniku:

 

 

Więcej zdjęć można obejrzeć na stronie  www.ksiazenice.info

Utworzono: czwartek, 28. kwiecień 2011 10:47

Szanowni Państwo!

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Gmina Grodzisk Mazowiecki i Fundacja Miasto-Ogród Książenice zapraszają, Państwa do wzięcia udziału w pikniku ekologicznym, który odbędzie się 14 maja 2011 r. w Książenicach. Podczas imprezy m. in.:

  • rozstrzygniemy konkursy realizowane w szkołach podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Grodzisk Mazowiecki, które odbywają się pod wspólnym tytułem „Zielone płuca Mazowsza”
  • wystąpią finaliści Powiatowego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu,
  • odbędzie się wernisaż malarstwa i fotografii pod wspólnym tytułem „To tylko ziemia…”, gdzie swoje prace zaprezentują m.in. Pani Ewa Strzyżewska i Pan Andrzej Kucharski,
  • całość uświetni koncert muzyki Chopina w wykonaniu Pana Wojciecha Gogolewskiego,
  • mieszkańcy gminy będą mogli wymienić zużyte baterie na sadzonki drzew i krzewów,
  • odbywać się będą wystawy i kiermasze producentów roślin, narzędzi ogrodniczych, środków ochrony roślin,
  • prezentować i sprzedawać swoje wyroby będą producenci tradycyjnej żywności,
  • w pikniku wezmą udział twórcy ludowi,
  • prezentowane będą naturalne kosmetyki,
  • odbywać się będą konkursy i loteria fantowa.

Ze względu na zasięg i skalę realizowanego przedsięwzięcia patronat honorowy nad projektem objął Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki Pan Grzegorz Benedykciński.
Piknik poprowadzi oraz udzieli wszelkich niezbędnych konsultacji redaktor prowadzący i wydawca programu „Rok w ogrodzie”, ekspert-konsultant w dziedzinie ogrodnictwa współpracujący z programami „Kawa czy herbata” i „Dzień dobry w sobotę” Pan Marek Jezierski.

 

Fundacja Miasto-Ogród Książenice


Program pikniku, który odbędzie się w najbliższa sobotę w Książenicach, przy Al. Marylskiego:
10.00 - Otwarcie pikniku
10.15 - Podsumowanie konkursu "Zielone płuca Mazowsza" , występy laureatów Powiatowego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu
11.15 - Spotkanie z Panem Piotrem Pukosem, przyrodnikiem, leśnikiem, fotografem
12.00 - Ogrodnicze Inspiracjepokazy roślin, nowości balkonowych i tarasowych

  • byliny i zioła w nowych aranżacjach
  • pokazy i omówienie nawożenia roślin
  • kociołkowanie, gotowanie nad ogniskiem, dania jednogarnkowe

14.00 - Koncert fortepianowy w wykonania Pana Wojciecha Gogolewskiego
16.00 -  Zakończenie Pikniku

Pomiędzy poszczególnymi punktami programu odbywać się będą konkursy z nagrodami. Dodatkowe atrakcje podczas pikniku:

  • Klub Żeglarski Czysty wiatr zaprasza na pokazy żeglarskie nad stawy
  • Swoje umiejętności zaprezentują psy- terapeuci
  • Dla dzieci będą organizowane warsztaty ekologiczne
  • Będzie można pojeździć na kucyku


Organizacja terenu: Na terenie bliżej ulicy Mazowieckiej zostanie zorganizowany parking.  Część wystawowa i scena zostaną ustawiona obok Kościoła, po jego lewej stronie /bliżej ronda na Osiedlu/. Za częścią wystawową zostanie wytyczona ścieżka na pokazy żeglarskie, przejażdżki kucykiem oraz pokazy umiejętności psów-terapeutów.

 

Utworzono: poniedziałek, 25. kwiecień 2011 23:00

Światowy Dzień Ziemi 2011

 

 Światowy Dzień Ziemi – to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie społecznych postaw ekologicznych. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która jest naszym wspólnym dobrem.

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell, na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną, jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie, kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca. Pierwsze obchody Światowego Dnia Ziemi w Polsce odbyły się w 1990r. Ze względu na nasze warunki klimatyczne popularniejsza stała się data 22 kwietnia, która na stałe weszła do kalendarza imprez proekologicznych.

 Ponieważ rok 2011 Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Rokiem Lasów, tegoroczne obchody Światowego dnia Ziemi odbywają się pod wspólnym hasłem „Las całkiem blisko nas”

Z tej okazji Fundacja Miasto-Ogród Książenice wraz z Władzami Gminy Grodzisk Mazowiecki zaprasza na Piknik Ekologiczny w Książenicach związany z obchodami Światowego Dnia Ziemi na terenie naszej gminy.

Piknik odbędzie się 14 maja 2011 w godzinach 10 00 - 16 00 przy ulicy Marylskiego.

 

Więcej informacji po „kliknięciu” na plakat znajdujący się na stronie głównej fundacji