O projekcie

w dziale Być Rodzicem
Utworzono: piątek, 02. wrzesień 2011 14:52

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie. „Być rodzicem w Książenicach”.

 

Jest on skierowany do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i dzieci w wieku szkolnym.

 

Naszym celem jest: wspieranie rodziców w zdobywaniu szeroko rozumianych „umiejętności rodzicielskich”, pomoc w upowszechnianiu informacji o możliwościach uzyskania wsparcia odpowiednich instytucji lokalnych, integrowanie mieszkańców Książenic i okolicznych miejscowości, tworzenia przestrzeni społecznej w której odbywałyby się różnorodne wydarzenia dedykowane rodzinom z dziećmi. Spotkania odbywać się będą w kilku modułach.

 

Rozpoczynamy 6 września br.-Konferencją z udziałem przedstawicieli różnych instytucji publicznych działających lokalnie, których celem jest wspieranie rodzin w opiece, wychowaniu i kształceniu dzieci.

Do udziału w tym spotkaniu zapraszamy nie tylko rodziców, ale również babcie i dziadków którzy pomagają opiekować się wnukami. Mamy nadzieję że w ten sposób osobiście poznacie Państwo wielu kompetentnych i życzliwych ludzi, którzy mogą oferować pomoc w rozwiązywaniu osobistych trudności.

 

Moduł 1 to cykl 4 wykładów pt. „Rodzicielskie niepokoje..”. Prowadzić je będą specjaliści. W trakcie spotkań rozmawiać będziemy. in.: o pułapkach wychowawczych , skutecznym porozumiewaniu się w rodzinie, rywalizacji wśród rodzeństwa. Poszukamy diety wzmacniającej pamięć itp. Zaprosiliśmy do współpracy:

Pedagoga 13 września

Psychologa 20 września

Pediatrę 27 września

Dietetyka 4 października

 

Moduł 2 to cykl 4 spotkań / 11 października, 18 października, 25 października i 8 listopada w ramach „warsztatów umiejętności rodzicielskich” podczas których będziemy zajmować się np. : kłopotami z koncentracją wśród najmłodszych, radzeniem sobie z agresywnymi zachowaniami dzieci, trudnościami adaptacyjnymi w nowym środowisku, rozpoznawaniem niespecyficznych objawów chorób wieku dziecięcego, układaniem jadłospisu i przygotowywaniem potraw dla dzieci o szczególnych potrzebach zdrowotnych i rozwojowych. Konkretne tematy ustalimy podczas wykładów.

 

Moduł 3 to cykl 4 warsztatów dla rodziców, którzy poszukują inspiracji do kreatywnego i wspierającego rozwój indywidualny ich dzieci spędzania wolnego czasu:

 

-Książka jest dobra na wszystko…/15 listopada poprowadzimy wspólnie z Biblioteką Publiczną. W ich trakcie zaprezentujemy różne sposoby na wczesne kształtowanie nawyków czytelniczych, pokażemy przykłady dobrej praktyki w oswajaniu dzieci z literkami, nauką czytania itp. Będziemy zachęcać do wzięcia udziału w Rodzinnym Konkursie „Nasza Książka”

 

-Gry planszowe- reaktywacja/ 6 grudnia realizować będziemy we współpracy z firmą produkującą gry planszowe dla dzieci „GRANNA”. Wiele z nich zdobyło uznanie psychologów i pedagogów; zostało nagrodzonych prestiżowymi nagrodami. Uczestnicy warsztatów zdobędą wiedzę jakie korzyści rozwojowe niosą ze sobą poszczególne gry, jak można je indywidualnie modyfikować i samodzielnie rozbudowywać. Zapraszamy również do swoistego maratonu gier planszowych .

 

-Pitagoras też był dzieckiem…/3 stycznia. Nasze warsztaty pokażą rodzicom jak wykorzystać codzienne sytuacje do kształtowania podstawowych pojęć matematycznych. Nauczymy rodziców konstruowania gier matematycznych w oparciu o teoretyczne podstawy opracowane przez p. prof. E. Gruszczyk-Kolczyńską. W czasie warsztatów zaprezentujemy wiele pomocy dydaktycznych M. Montessori, „edukarium”, „PUS”

 

-By niejadek zjadł obiadek …i nie tylko/ 10 stycznia warsztaty kulinarne dla rodziców dzieci o różnych potrzebach żywieniowych. W trakcie warsztatów zajmiemy się skutkami niewłaściwych nawyków żywieniowych. Porozmawiamy o ryzyku otyłości i niedożywienia. Pokażemy w jaki sposób kształtować dziecięce nawyki kulinarne tak aby ich dieta była prawidłowa. Wprowadzimy do kuchni trochę humoru i wspólnej, rodzinnej zabawy.

 

Spotkanie ostatnie, podsumowujące projekt planujemy na 22 stycznia